YSK, oy kullanılacak gümrük kapılarını belirledi

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler için oy kullanılacak gümrük kapılarını belirledi.

YSK’nin Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimi’nde oy kullanılacak gümrük kapılarına ait kararı yayımlandı.

Karara nazaran, gümrük kapılarında oy verme süreci 27 Nisan 2023 Perşembe günü saat 08.00’de başlayacak ve 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de bitecek. Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması durumunda ise 20 Mayıs 2023 Cumartesi günü saat 08.00’de başlaması, 28 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00’de bitmesi kararlaştırıldı.

Bu kapsamda yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin tatil günleri dahil 24 saat müddetle oy kullanılabileceği gümrük kapıları şöyle:

“Gürbulak, Aktaş, Türkgözü, Sarp, Kapıkule, Pazarkule, İpsala, Hamzabeyli, Karkamış Üzümlü, Esendere, Kumlu, Cilvegözü, Öncüpınar, Çobanbey, Dereköy, Akçakale, Habur Kapıköy karayolu, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Çardak, Diyarbakır, Hasan Polatkan, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Süleyman Demirel, İstanbul, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes Erkilet, Konya, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun Çarşamba, Trabzon, Zonguldak Çaycuma havalimanları ile Kuşadası, Ayvalık, Çeşme, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum ve Samsun.”

Öte yandan, oy verme süreçlerinde vazife almak üzere kimi ilçelerde süreksiz gümrük kapısı seçim heyetleri da oluşturulacak.

Her bir süreksiz gümrük kapısı seçim kurulu; kendilerine bağlı olarak üçer adet sandık kurulu oluşturacak, lakin gerek gördüğü takdirde sandık kurulu adedini artırmaya yahut azaltmaya, oy verme saatlerinin başlangıç ve bitiş saatlerini (sekiz saatlik dilimler halinde) belirlemeye yetkili olacak.

Geçici gümrük kapısı seçim heyetlerinin kurulma süreçleri 30 Mart 2023 Perşembe günü saat 17.00’ye kadar tamamlanacak. Oluşuma ait imzalı tutanak ve yemin metninin bir sureti YSK’ye gönderilecek. Kararda ayrıyeten sandık heyetlerinin da 12 Nisan 2023 Çarşamba günü saat 17.00’ye kadar kurulması süreçlerinin tamamlanması gerekecek.

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir