Türk Böbrek Vakfı’ndan “Senede Bir Gün” çağrısı!

İZMİR (İGFA) – Dünyada börek sıhhatine dikkat çekmek üzere, her yıl farklı bir tema ile ele alınan ve çeşitli etkinliklerle tüm ülkelerde gündeme getirilen Dünya Böbrek Günü 2024 yılı Türkiye teması “Senede Bir Gün” oldu. TBV gönüllüleri, uzmanlar ve TBV başkanı Timur Erk, TBV’nin maskot horozları eşliğinde Bakırköy’de “Senede Bir Gün Nizamlı Kontrol” davetinde bulundu.

Böbrek hastalıklarına eşlik eden hastalıkların her geçen gün artış göstermesi, hayat biçimi değişiklikleri yanında sistemli denetim kaidesinin kıymetini de ortaya koyuyor. Türkiye’de 2023 yılı itibariyle 63.000 diyaliz hastası tedavi görüyor. Beslenme eğitimleri, şeker, tuz ve su tüketimi bilgilendirmeleri üzere gözetici tedbirler konusunda, Türkiye’de hayata geçirilen projelerle büyük farkındalık yaratan Türk Böbrek Vakfı; Dünya Böbrek Günü için gönüllüler, vakıf çalışanları, TBV destekçileri ve uzmanlar ile alana inerek, böbrek sıhhatinin korunması için sistemli denetim koşuluna dikkat çekti.

“KRONİK BÖBREK YETMEZLİĞİNDE BİRİNCİ 3 KADEMENİN FARKINA VARMAK İMKANSIZ, LAKİN 4. KADEMEDE YAKALAYABİLİYORUZ.”

Etkinlikte hakkında konuşan TBV Başkanı Timur Erk; “Türkiye dahil 80 ülkede her yıl ele alınan Dünya Böbrek Günü için bir ortadayız. Bu yıl Dünya Böbrek Günü için duyurumuz, senede 1 sefer kesinlikle doktora gidin. Günümüzde dünyada 2 milyondan fazla kişi, ömrünü devam ettirebilmek için diyaliz tedavisi görüyor. Bu hastaların yılda yaklaşık -15’i böbrek nakline gereksinim duyuyor. Belirti vermeden, sinsice ilerleyen kronik böbrek hastalığına “dur” diyebilmek için önlem almak gerekiyor, önlemin birinci adımı ise yılda bir doktor kontrolü. 5 kademede ele alınan kronik böbrek yetmezliğinde birinci 3 kademeyi görmek ve farkına varmak imkansız. Dolayısı ile 4. kademede yakalayabiliyoruz. Bunun için rutin denetimler çok değerli. Bu sebeple bizim TBV olarak 15 yıldan beri yaptığımız hami hekimlik, çok değerli bir etken” dedi.

“BÖBREK HASTALIKLARI TEDAVİSİ, HEM HASTAYA HEM HASTA YAKININA HEM DE SIHHAT BÜTÇELERİNE AĞIR YÜK”

Böbrek hastalıkları ve böbrek yetmezliği olan bireylerin tedavisinin hastanın kendisine ve yakınına getirdiği yüke ek olarak, sıhhat bütçelerine de ağır bir mali yük getirdiğini altını çizen TBV Başkanı Timur Erk; “Hemodiyaliz için hasta başına yıllık maliyet ABD’de 88.195 dolar, Almanya’da 58.812 dolar, Belçika’da 83.616 dolar, Fransa’da ise 70.928 dolar olarak öne çıkıyor. Türkiye’de bir hemodiyaliz hastasının kamu bütçesine maliyeti yaklaşık 22 bin dolarıdır. Ülkemizde ise bugün prestiji ile 63 bin son devir kronik böbrek yetmezliği hastası bulunuyor. Bu açıdan düşünüldüğünde Türkiye şanslıdır, zira tüm hastalara diyaliz ve organ nakli tedavileri fiyatsız bir halde sağlanıyor. Avrupa’da ise tahminen 100 milyon kişi kronik böbrek hastalığı (KBH) ile yaşıyor ve 300 milyon kişi de risk altındadır. Kronik böbrek hastalığının görülme sıklığı, büyük ölçüde yaşlanan nüfus ve diyabet, kalp hastalığı ve obezite üzere öteki risk faktörlerindeki artış nedeniyle, toplum tarafından daha fazla bilinen bulaşıcı olmayan öteki hastalıkları geride bırakıyor. KBH, böbrek işlevinin vakitle azaldığı, tedavi edilemez, uzun vadeli bir durumdur. Kronik böbrek hastalığı erken tespit edilmez ve uygun biçimde yönetilmezse hasta, hasta yakını ve sağlıkçılarda dahil tüm paydaşlar için çok kıymetli ve külfetli bir hal alır.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir