Patates kızartmasının yandaşı ketçapı sadece yemeyin! Bu faydalarını duyunca evinizden eksik etmeyeceksiniz

Yemeklerin vazgeçilmezi ketçapı bir çok şeyde kullanabiliyoruz. Ketçap’ın yararları nelerdir? Ketçap prostat kanseri riskini azaltır mı? Ketçapın saça ve cilde tesiri var mıdır? İşte merak edilenler…

Ketçap, patates kızartması yahut sosisli sandviç üzere yiyeceklerin üzerine yaygın olarak kullanılan domates bazlı bir çeşnidir. Bu tanınan yemek, domates konsantresine ek olarak sirke, tuz, baharatlar ve hatta yüksek fruktozlu mısır şurubu üzere diğer bileşenler de içerebilir. Ketçap, içeriğindeki domateslerden kaynaklı olarak likopen ismi verilen bir antioksidan içerir. Likopen, bedendeki özgür radikallerle savaşarak, hücrelerin hasar görmesini önleyebilir ve kanser riskini azaltabilir. Lakin, ketçapta bulunan likopen ölçüsü, taze domateslere kıyasla daha azdır ve bu nedenle sıhhat açısından kıymeti sonludur.

KETÇAP PROSTAT KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR MI?

2010 yılında yayınlanan bir araştırma, domates bazlı besin eserleri ile prostat kanseri riski ortasındaki alakayı inceledi. Araştırmacılar, domates bazlı eserlerin erkeklerde risk düzeyleri üzerinde tesirli olabilecek antikanser fitokimyasallar içerdiğini öne sürdü. Ayrıyeten işlevsel besinler olarak da bilinen domates bazlı yeni besin eserlerinin prostat karsinogenezini maksat alacak biçimde tasarlanabileceğini öne sürdüler.

AZALAN KARDİYOVASKÜLER HASTALIK RİSKİ

Domateslerdeki likopen, daha düşük kalp hastalığı riski ile alakalıdır. Bir çalışma, likopen desteğinin kardiyovasküler hastalığı olan hastalarda endotel işlevini güzelleştirebileceğini lakin sağlıklı gönüllülerde iyileştiremediğini gösterdi.

KETÇAP LDL’Yİ DÜŞÜREBİLİR Mİ?

“Kötü” kolesterol olarak da bilinen yüksek seviyede düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL), kalp hastalığı riskinin artmasına neden olabilir. Likopen, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada yararlı olabilir ve ek bir çalışma, domates suyunun LDL düzeylerini azaltabildiğini bulmuştur.

TEMİZLİK HUSUSU OLARAK KULLANIN

Ketçabın asiditesi onu bakır eşyalarınız ve gümüşleriniz için kusursuz bir temizleyici yapar. Birebir vakitte uygun fiyatlı ve büsbütün doğal. Bu nedenle, gümüş eşyalarınızı parlatmak için makus kimyasallar kullanmak yerine, ketçap kullanmayı deneyin. Bir tabağa dökün, gümüş eşyalarınızı sosun içine koyun (tamamen suya batırıldığından emin olun) ve oturmasına müsaade verin. Yaklaşık 10 dakika sonra durulama ve cilalama için hazır!

KETÇAP CİLT PEELİNGİ OLARAK KULLANILIR MI?

Güzellik rejiminize domates ketçapının eklenebileceğini kim bilebilirdi? Pudra şekeri ile birlikte yüz peelingi olarak kullanabilirsiniz. Pudra şekeri olağan şekerden daha incedir, bu nedenle yüzünüzdeki hassas ciltler için daha uygundur. Ketçaptaki domatesler onu asidik hale getirerek pul pul dökülmeye yardımcı olurken, antioksidanlar iltihaplanmaya yardımcı olur.

KETÇAP SAÇ DÜZELTİCİ OLARAK KULLANILIYOR MU?

Daha evvel birçok sarışının başına gelmiştir. Havuza dalıyorsunuz ve sonunda yeşil saçlarınız oluyor. Yeşil saç, havuz suyundaki bakır ve klor ortasındaki tepkiden kaynaklanır ve daha sonra saça bağlanır. Başka saç renklerinde de olabilir lakin sarı saçlarda daha çok görülür. Düzeltmek için ketçapa dönün! Yüz kızarıklığı için yeşil tonlu kapatıcı kullandığımız üzere, ketçap da saçınızdaki yeşili nötralize ederek çalışır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir