MSB: Yunanistan uçakları bir kez daha NATO uçuşunu önlemeye çalıştı, hava kuvvetlerimiz gerekli karşılığı verdi

Millî Savunma Bakanlığı, “Yunanistan uçakları bir defa daha NATO uçuşunu önlemeye çalıştı, hava kuvvetlerimiz gerekli karşılığı verdi” açıklamasını yaptı. 

MSB’nin  yapılan açıklamada, “19 Aralık 2022 Pazartesi günü planlı NATO NEXUS ACE Ege vazifesi için oluşturulan Paket Kol’da; hava Kuvvetlerimize ilişkin 14 adet F-16, 1 adet HİK, 1 adet KC-135 tanker ve 1 adet CASA arama-kurtarma uçağı, NATO’ya ilişkin 1 adet E3-A AWACS uçağı uçuş misyonu gerçekleştirdi. Bu misyon için 24 saat evvelce Hava Misyon Buyruğu (ATO) çekilerek NATO’daki müttefiklerimize gerekli bilgilendirme yapıldı.” denildi.

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Paket Kol, Ege’nin memleketler arası hava alanında uçuşuna devam ederken Yunanistan’a ilişkin 5 başka hava üssünden kaldırılan F-16’lar ise uçaklarımıza radar kilidi atmak suretiyle taciz etti.

Yunanistan’a ilişkin uçakların NATO misyonunu tedbire gayretlerine karşın Paket Kol’daki uçaklarımız vazifenin muvaffakiyetle tamamlanması için uçuşa devam etti.

Dalaman’dan ve Akhisar’dan kalkan F-16 uçaklarımız da tedbire vazifesi yaparak Yunan uçaklarına gerekli karşılığı verdi.

Paket Kol uçuşundaki uçaklarımız da NATO NEXUS ACE misyonunu muvaffakiyetle tamamlayarak emniyetle üslerine döndü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir