Mescid-i Aksa’ya 48 bini aşkın fanatik Yahudi baskın düzenledi

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Başkanı Azzam el-Hatib, Yahudi yerleşimcilerin 2022’deki Mescid-i Aksa baskınlarına ait yazılı bir açıklama yayımladı.

Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlaller açısından 2022’nin en bariz ve sayı bakımından en yüksek yıl olduğunu, atakların yoğunluğu ve suratının arttığını belirten Hatib, bu yıl içinde Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen fanatik Yahudi yerleşimci sayısının 48 bin 238 olduğunu kaydetti.

İsrail idaresinin Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine karşı ihtarlarda bulunan Hatib, ihlallerin, Mescid-i Aksa’nın avlusunun askerîleştirilmesi ve kışlaya dönüştürülmesiyle sonlu kalmadığını, fanatik Yahudi kümelerin Müslümanları tahrik edici hareketlerde bulunduğunu vurguladı.

Hatib, yerleşimcilerin Aksa’da bu yıl boyunca gerçekleştirdiği kışkırtıcı aksiyonları “Yahudi inancına nazaran dualar etme, Talmudik ayinler gerçekleştirme, ilahiler ve avlularda müzik söyleme, dans etme ve Yahudi bayramlarında Mescid-i Aksa’nın avlularında İsrail bayraklarını dalgalandırma” olarak sıraladı.

İslami Vakıflar İdaresi Başkanı Hatib, dünyadaki yaklaşık iki milyar Müslümanın inancının bir kesimi olan Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen yerleşimcilerin, buranın Müslümanlar için kutsiyetini hiç umursamadığını vurguladı.

Hatib ayrıyeten uzun vakittir dini, tarihi ve tüzel statükosunu değiştirmeye yönelik yapılan tüm teşebbüslere karşın Mescid-i Aksa’nın, bölünmeyi yahut paydaşlığı kabul etmeyen, toprağın altıyla üstüyle 144 dönümlük alanın büsbütün Müslümanlara ilişkin kutsal bir mabet olduğunu tabir etti.

KUDÜS İSLAMİ VAKIFLAR YÖNETİMİNİN EGEMENLİĞİ İHLAL EDİLİYOR

Mescid-i Aksa ve Kudüs’teki vakıflar; İsrail ile Ürdün ortasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına nazaran, Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar Yönetiminin himayesinde bulunuyor.

Daha evvel Kudüs İslami Vakıflar Yönetiminin müsaadesi dahilinde Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden Museviler, 2003’ten bu yana Vakıflar Yönetiminin egemenliğini ihlal eden İsrail’in tek taraflı kararı çerçevesinde polis eşliğinde Müslümanların kutsal mabedine giriyor.

İsrail makamlarının bu tek taraflı kararını tanımayan Kudüs İslami Vakıflar Yönetimi, Müslümanların egemenliğini ihlal edici bu çeşit girişleri “baskın” olarak nitelendiriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların birinci kıblesi olma özelliğini taşıyor.

Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun yer aldığı Mescid-i Aksa Külliyesi altında, kelamda “Süleyman Mabedi” kalıntılarının bulunduğu savıyla hafriyat çalışmaları yapıyor ve Mescid-i Aksa’da kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir