İstanbul için büyük tehlike! Depreme bile gerek yok; 140 bin başvurudan 29 bini incelendi, yarısı…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Zelzele Risk İdaresi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut, şu ana kadar yaklaşık 29 bin binayı incelediklerini ve bu binaların yarısının sarsıntıda yıkılma tehlikesi altında olduğunu açıkladı.

Üç yıldan uzun bir müddettir 2000 öncesi yapılmış binaların sarsıntıya dayanıklılığını ölçmek üzere çalışmalar yürüten İBB, bugüne kadar 29 bin binayı inceledi.

Yeni sarsıntı yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği 2000 yılından evvel inşa edilmiş binalarda yapılan incelemelere nazaran bu binaların yarısının muhtemel bir sarsıntıda yıkılacağı öngörülüyor.

BİNA TESPİTİ DEVAM EDİYOR

Doğudaki 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan sonra halihazırda yürütülen bu hizmet, ‘hızlı bina tarama testi’ ismi altında fiyatsız hale getirilmişti.

Ev sahiplerinin akabinde talep üzerine kiracıların da müracaatına açılan hizmete şimdiye kadar 140 binin üzerinde müracaat yapıldı.

6 Şubat sarsıntısında çok sayıda yeni yapılmış binanın da yıkılması sebebiyle 2000 sonrası yapılan binalara da fiyatsız hizmet sunulmaya başlandı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, https://binatespiti.ibb.istanbul/ adresinden gerçekleştirilen müracaatlarda 2000 yılı öncesi yapılan binaların müracaatlarının öncelenerek binaların yapı değerlendirmelerini yürüteceklerini açıkladı.

YARISI YERLE BİR OLACAK!

12 Mart’ta İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu başvuru sayısının 140 bini geçtiğini açıklamıştı.

17 Mart’ta CNN International‘a konuşan Hasret Tut, şimdiye kadar yaklaşık 29 bin binanın incelendiğini ve bu binaların yarısının mümkün bir sarsıntıda yüksek çökme riski altında olduğunu tabir etti.

DURDUK YERDE ÇÖKEBİLİR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sarsıntı Risk İdaresi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut, incelenen binalar içinde 318 binanın ise sarsıntı olmadan da bizatihi yıkılabilecek durumda olduğunu szölerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir