İnternette sahte satış ilanına 6 yıl hapis cezası

Adana’da, internette kamyonet dorsesi satış ilanı vererek bir kişiyi 8 bin lira dolandırdıkları öne sürülen 3 sanığa 6’şar yıl mahpus ve 24’er bin lira isimli para cezası verildi.

Adana 12. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar K.E, T.K. ve Y.A. ile taraf avukatları katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, mağdur A.İ’nin bir internet sitesinde K.E’ye ilişkin ikinci el “kamyonet dorsesi” ilanı görmesi üzerine sanıkla telefonla irtibat kurduğunu ve 8 bin lira kapora gönderilmesi için anlaştıklarını belirtti.

Müştekinin, Y.A. ve T.K. ismine verilen 2 başka banka hesabına 4’er bin lira gönderdiğini, buna rağmen sanığın eseri teslim etmediğini ve irtibatı kestiğini, K.E, Y.A. ve T.K’nin diğer kimseler ismine telefon çizgisi kullandıklarını ve birçok dolandırıcılık belgesinde birlikte yargılandıklarını aktaran savcı, sanıkların “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” hatasından 10’ar yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını istedi.

Savunması alınan sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” hatasından 6’şar yıl mahpus, 24’er bin lira adil para cezasına çarptırdığı sanıklar K.E, Y.A. ve T.K’nin mevcut halinin devamına karar verdi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir