İbrahim Kiras: Erdoğan önümüzdeki seçimde rakip olarak İmamoğlu’nun çıkarılacağını düşünüyor ve bunu istemiyor

Karar gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun siyasi yasak ve mahpus cezası almasını değerlendirdiği yazısında, “İşin aslı temeli şu: Erdoğan önümüzdeki seçimde karşısına rakip olarak Ekrem İmamoğlu’nun çıkarılacağını düşünüyor ve bunu istemiyor. Onun istediği Kılıçdaroğlu’nun aday olması. CHP önderinin karşısında bir bahtının olabileceğini varsayıyor. Bu tahlilin gerçekçi ve isabetli olup olmadığı tartışılabilir elbette lakin Erdoğan buna inanıyor” tabirlerini kullandı.

İktidar mensuplarının İmamoğlu kararıyla tehlikeli bir rakibin tasfiye edilerek, muhalefetin kurguladığı senaryoyu boşa çıkardıklarını düşündüğünü kaydeden Kiras, “Şimdi İmamoğlu’nun adaylık talihi ortadan kaldırılmış oldu. Fakat bu mahkeme atılımının iki sonucu daha olacak üzere görünüyor: Birinci olarak “Erdoğan’ın çekindiği rakip” olarak Ekrem İmamoğlu’nun siyasi mesleğine parlak bir sayfa daha katılmış ve liderlik argümanı güçlendirilmiş olacak.

İkinci olarak da İmamoğlu’nun uğradığı haksızlığa karşı toplumda oluşan öfke, tıpkı İstanbul seçiminin iptal edilip tekrarlatılması olayında olduğu üzere, muhalefet adayının yelkenini şişirecektir. Bu aday her kim olursa olsun” diye yazdı.

Yazının tamamı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir