Fiber optik kablo ile yeni hız rekoru kırıldı! Saniyede 1.84 petabit veri aktarıldı

Artan sayıda oyun ve video akışı hizmetlerinin yanı sıra yapay zeka dayanaklı bilgi süreç tahlillerinin artması, son 5 yılda internet bant genişliğinin yükselmesinde değerli bir etmen oldu. Bu kapsamda altyapı şirketleri  daima olarak mevcut bant genişliğini artırmanın yeni yollarını arıyor. 

Danimarka Teknik Üniversitesi’nden bilim insanları, olağan bir fiber optik kablo üzerinden fotonik çip kullanarak saniyede 1.84 petabit bilgi transfer suratına ulaşmayı başardılar. Öbür bir deyişle 1 terabayt boyutunda tam dolu bin adetten fazla bir diskte depolanan bilgi saniyeler içerisinde aktarıldı. Bu sonuç dünyadaki mevcut bant genişliğinin neredeyse iki katıdır.

Asbjorn Arvad Jorgensen liderliğindeki Danimarkalı grup, birinci olarak, denemede kullanılan bilgi akışını, kablodaki her bir fiber optik ipliğe karşılık gelen 37 hatta ayırdı. Daha sonra her bir çizgi, optik spektrumda farklı renk frekanslarıyla eşleşen 223 daha küçük akışa bölündü. Bilim adamları böylelikle 7,9 km aralıktaki iki nokta ortasında “büyük ölçüde paralel uzay ve dalga uzunluğu iletim” protokolü oluşturdular.

Tek bir temas üzerinden böylesine muazzam bir suratı ölçmenin mevcut bir yolu olmadığından, bilim adamları her küçük akış üzerinden geçersiz data modülleri gönderdi ve tüm akışlardan elde edilen bant genişliğini topladı. Alınan dataların iletilenlerle eşleştiğinden emin olmak için her kanal farklı ayrı test edildi.

Bu suratlar daha uzun uzaklıklarda korunabilirse, internet servis sağlayıcılarının sadece lazer kodek aygıtlarını değiştirmesi ve optik kablo altyapısını olduğu üzere bırakması kâfi olacak. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir