DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi’nin “çatı” arayışı tıkandı

DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi ortasında bir müddettir devam eden, Meclis’te küme kurulmasına ait görüşmelerde yeni kurulacak bir parti çatısı altında birleşilmesi formülü rafa kalktı.

3 partinin milletvekili adayları, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen Milletvekili Genel Seçimine CHP listelerinden girdi.

DEVA Partisi 15, Saadet Partisi ve Gelecek Partisi de 10’ar milletvekili ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) temsil ediliyor.

Meclis’te küme kurabilmek için en az 20 sandalyeye sahip olmak gerekiyor. 3 parti, bu gayeyle bir müddettir toplantı halindeydi. Masadaki formüle göre, her parti 7’şer milletvekili vererek bir çatı altında küme kuracak böylelikle partiler kurumsal kimliklerini de koruma edecekti.

Kulislere yansıyan bilgilere nazaran, Saadet Partisi’nden son toplantıda bir atılım geldi. Meclis grubunun Saadet Partisi çatısı altında kurulması önerildi. Bu teklifin akabinde Meclis’te küme kurmak için yürütülen görüşmeler şu etapta tıkandı.

Öte yandan katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, üç partinin Meclis’te küme kurma kanısının sona erdiğini duyurdu.

Yeneroğlu, “DEVA Partisi’nde de arkadaşlarımızın çok büyük bir ekseriyeti ortak kümenin önemli komplikasyonlar doğuracağını ve üç partinin de kendi siyasetlerini, kendi kimliğini yıpratacağını ve bu sebepten ötürü bu modelin uygun olmadığı kanaatine vardık.” ifadelerini kullandı.

“Üç parti, kendi içinde değerlendirmeler yaptı. Sonuç itibariyle biz DEVA Partisi olaraka kendi teşkilatlarımız, vilayet liderlerimiz ve genel merkez idare surasıyla yaptığımız toplantıların sonucunda ortak bir meclis kümesi modeline arkadaşlarımız büyük bir ekseriyetle uygun olmadığını düşündü. Parti kimliğimizin ön plana çıkması noktasında bu modelin sorun doğuracağını düşündü. Zannedersem Saadet Partisi’nde de birebir görüş ortaya çıktı. DEVA Partisi’nde de arkadaşlarımızın çok büyük bir ekseriyeti ortak kümenin önemli komplikasyonlar doğuracağını ve üç partinin de kendi siyasetlerini, kendi kimliğini yıpratacağını ve bu sebepten ötürü bu modelin uygun olmadığı kanaatine vardık. O açıdan bu modele arkadaşlarımız hayır dedi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir