Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığından yapılan açıklamaya nazaran, görüşmede, Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, tahıl sevkıyatında yaşanan sorunu iş birliği içinde tahlile kavuşturmuş olmalarından memnuniyet duyduğunu tabir etti.

Gerek Ukrayna’nın gerek Rusya’nın tahıl eserlerini satabilmelerinin tüm dünya için kritik ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl sevkıyatı mutabakatının devamının ehemmiyetine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin tam olarak tekrar tesisine gidecek bir anlayış temelinde, savaşın adil bir tahlille sonlandırılması için diplomatik uğraşları artırmak gerektiğini söz etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KÜME TOPLANTISINDA AÇIKLADI

Tahıl muahedesini askıya alan Rusya’nın masaya geri döndüğünü Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyaya duyurdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meclisteki parti küme toplantısında şu sözleri kullandı:

“Yeni bir müjde de şu Sayın Putin ile yaptığımız görüşme üzerine Sayın Şoygu, Sayın Akar’ı arayarak bugün saat 12’den itibaren tahıl sevkıyatının devam edeceğini açıkladı. Öncelikle Afrika’nın yoksul ülkelerine bu koridoru işletecek, Cibuti, Sudan’ı ele almayı tavsiye etti bunu da yapacağız.”

AB VE BM’DEN TEŞEKKÜR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile telefonda görüştü. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Görüşmede, tahıl koridoru başta olmak üzere Ukrayna konusundaki son gelişmeler ele alınmıştır. Bakan Çavuşoğlu mevkidaşına tahıl muahedesinin sıkıntısız işlemeye devam edebilmesi için ülkemizin yaptığı teşebbüsler hakkında bilgi vermiştir. Blinken, Türkiye’nin teşebbüsleri sonucunda tahıl koridorunun tekrar işlerlik kazanması nedeniyle teşekkürlerini iletmiştir. Görüşmede, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri ve F-16 filomuzun modernizasyonu konusu da gündeme gelmiştir. Bakan Çavuşoğlu ayrıca, sıfır atık konusunda ülkemizin BM Genel Şurası’na sunduğu karar tasarısı hakkında Blinken’a bilgi vermiştir” denildi.

 

GUTERRES’TEN AÇIKLAMA

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ismine bugün yapılan açıklamada “Genel Sekreter, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’dan tahıl, besin hususları ve gübre ihracatı için inançlı gemi seyrini kolaylaştırarak Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün uygulanmasına devam ettiğine ait duyurusunu memnuniyetle karşılamaktadır. (Genel Sekreter) Türkiye’nin diplomatik eforları için minnettar ve bu hayati besin tedarik çizgisini açık tutmak için yaptıkları çalışmalardan ötürü BM Koordinatörü Amir Abdulla ve grubuna teşekkür ediyor” denildi.

Karadeniz Tahıl Girşimi’nde vazife yapan BM Koordinatörü Amir M. Abdulla ise Rusya’nın devam etme kararını memnuniyetle karşıladıklarını tabir ederek “Türkiye’nin çalışmaları için minnettarım. Teşebbüsteki tüm taraflarla tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir