CHP’li Karabat’tan İstanbul’daki cihatçı yapılarla ilgili dikkat çeken iddialar

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İstanbul’daki cihatçı yapılarla ilgili dikkat çeken savlarda bulundu. Karabat, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, vatandaşların İstanbul Başakşehir’de ağır olarak faaliyet gösteren cihatçı yapılardan kendilerine ağır şikayette bulunduğunu anlatarak şöyle konuştu:

“İNTERPOLÜN ARADIĞI KİŞİ, İSTANBUL’DAKİ DERNEĞİN YÖNETİCİSİ”

“İki tane somut olay var. Birincisi Sadık Muhammediev Özbekistan kökenli, Özbekistan tarafından da aranan İnterpol’e bildirilmiş ve onunla birlikte Abdullah Zufor bunlar İstanbul’da ikamet ediyorlar. Hatta Sadık Muhammediev, ÖZKAD isimli derneğin yöneticisi durumunda. Bu derneğe giriş çıkışlar kolay değil. Xray aygıtından geçerek girebiliyorsun, kiraları yüksek. 25-30 bin lira civarında kiralar ödeniyor. Bu adam İnterpol ve Özbek yetkilileri tarafından terör cürmüyle aranıyor. Yanındaki Abdullah Zufor ile birlikte Suriye’ye cihatçı asker göndermek hatalarından aranıyor. Özbek yetkililer, Türk yetkililerle temas halinde olmalarına karşın her hangi bir adım atılamıyor.”

“IŞİD BUYRUĞU İSTANBUL’DA ÖZGÜR BİÇİMDE DOLAŞIYOR”

Karabat, 2015 yılında Sultanahmet Meydanı’ndaki bombalı akın nedeniyle tutuklanan Abdulla Abdullaev’in 2021 yılında IŞİD operasyonunda tekrar tutuklandığını belirterek şöyle devam etti:

“İkinci olay ise Çeçen kökenli Abdulla Abdullaev de 2015 yılında Sultanahmet Meydanı’ndaki saldırıyı gerçekleştiren bayan teröristi Türkiye’ye getirmekle suçlanıyor. O periyot bombalı taarruzla ilgili 36 bireyle birlikte Abdullaev de gözaltına alınıp tutuklanıyor. Her ne tesadüf ki 2021 yılında diğer bir operasyon oluyor, birebir kişi IŞİD’in İstanbul Buyruğu olarak yakalanıp tutuklanıyor.

Beni arayanların argümanı şu bu kişinin tekrar özgür olduğunu söylüyorlar. Yani bombacıyı Türkiye’ye getiren kişi nasıl hür bırakılıyor da tekrar yakalanıyor. En berbatı birinci yakalandığında bu adamın hudut dışı edilmiş olması lazım, ikincisinde niçin Türkiye’de yakalanıyor.

Bu iki olay, vatandaşların Kayaşehir’de cihatçı, selefi yapılanmaların var olduğu savlarını doğruluyor. Meşhur Reina katliamının failinin Başakşehir Kayaşehir’de alışveriş yaparken imgesi vardı. Bunlar tesadüf değil. En çok IŞİD’linin yakalandığı operasyon Kayaşehir, Başakşehir’de yapılıyor”

“BU YAPILARA GÖZ YUMULUYOR”

Cihatçı yapıların tehlikesine dikkat çeken Karabat, “İstiklal Caddesi’ndeki bayan bir teröristin tabirinde öbür bir teröristin varlığından da bahsetmişti. Hasebiyle bunların ne vakit harekete geçeceği, nasıl harekete geçeceğini hiçbirimiz bilemeyiz.  Kaldı ki Irak’ta Musul’u IŞİD bir günde ele geçirdi. Yapılanmalar bu türlü tehlikeli yapılanmalar. Ortaya ne vakit çıkacağını bilemezsiniz. Fakat, bu yapılara göz yumulduğu da ortada.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir