Brent petrol fiyatında artış

Dün 73,94 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 72,60 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.27 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,66 artışla 73,08 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 68,48 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD’de faiz oranlarında artışlarda duraklama beklentileri ve borç limiti yasa tasarısının onaylanmasıyla yakıt talebi büyümesine ait optimistlik etkili oldu.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Fed’in yaklaşan haziran toplantısında faiz artırımına gitmemesi gerektiğini belirtti. Faiz artırımında bir toplantının atlanabileceğini düşündüğünü aktaran Harker, gelecek bilgilerin fikrini değiştirebileceğini kaydetti.

Borç limitinin 2025’e kadar askıya alınmasını ve federal harcamaların 2 yıl boyunca sınırlanmasını öngören tasarı da dün ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanırken, tasarının pazartesiye kadar Senato’dan geçmesi gerekiyor. Tasarının bugün Demokratların denetimindeki Senatodan geçebileceği belirtiliyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’in talep göstergelerinin karışık seyretmesi ise fiyatlardaki yükselişi baskılayan bir öge oldu.

Ülkede imalat faaliyeti mayısta beş ayın en düşük düzeyine gerilerken, hizmet kesimi faaliyetlerinde ise son dört ayın en yavaş büyümesi gerçekleşti.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta evvelki haftaya nazaran 5 milyon 202 bin varil artış varsayım edildiğini açıkladı. Piyasa beklentisi, 1 milyon 220 bin varil azalış olacağı tarafındaydı.

Stoklardaki artış öngörüsü ülkede talebin düşük seyrettiği algısı yaratarak fiyatları baskıladı. ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi stok bilgileri ise bugün açıklanacak.

Öte yandan, piyasalar OPEC+ kümesinin 4 Haziran’daki toplantısını yakından takip edecek. OPEC+ üyeleri Suudi Arabistan ve Rusya’dan kümenin üretim kesintilerini artırıp artırmayacağına ait karışık sinyaller verilse de, uzmanlar bu toplantıda üretime yönelik bir siyaset değişikliği öngörmüyor.

Brent petrolde teknik olarak 73,52 ile 73,89 dolar aralığının direnç, 72,46 ile 71,77 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir