Annesini öldüren sanığın savunması hakimi çileden çıkarttı

Olay, 12 Şubat’ta Nilüfer ilçesi Görükle Dumlupınar Mahallesi Emek Sokak’ta bir apartmanın 1’inci katında meydana geldi. Uyuşturucu bağımlısı olduğu öne sürülen Muhammet Ergül, birebir meskende yaşadığı, ikinci evliliğini yapan annesi Azime Akman ve üvey kız kardeşi M.A.’nın yanına geldi. Uyuşturucunun tesirinde olduğu öne sürülen Ergül, mutfaktan aldığı bıçakla kendisine ziyan verdi. Bu sırada pürüz olmak isteyen annesini boğazını keserek öldüren Ergül, kaçmaya çalışan üvey kardeşini ise yaraladı. Ergül, ihbar üzerine gelen polis takımlarınca yakalandı. Azime Akman’ın boyun ve göğüs bölgesinde 7, üvey kız kardeşi M.A.’da ise 10 bıçak darbesi tespit edildi.

Psikolojik meseleleri olduğu öne sürülen Muhammet Ergül, emniyetteki tabirinde “Şeytanlar bana ‘Kendini öldür’ dedi. Annem, müdahale etti. Daha sonra ‘Anneni de öldür’ dedi, öldürdüm. Şeytanlar ‘Kardeşini de’ öldür dedi. Ben de kardeşimi bıçakladım” diye konuştu. Emniyetteki süreçlerinin akabinde adliyeye sevk edilen Ergül, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede tutuklu sanık Muhammet Ergül hakkında annesi Azime Akman’ı ‘Kasten öldürmek’, üvey kız kardeşi M.A.’yı ise ‘Öldürmeye tam teşebbüs’ cürümlerinden 2 kere ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istendi. Ergül, Bursa 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada birinci defa hakim karşısına çıktı. Duruşmaya taraf avukatları ile ölen Azime Akman’ın boşandığı ikinci eşi İsmail Akman da şikayetçi olarak katıldı.

‘BİR AN İNTİHAR EDESİM GELDİ’

Duruşmada savunması sorulan tutuklu sanık Muhammet Ergül, “Ben 9 yıl evvel metamfetamin isimli uyuşturucu kullanmaya başladım. Önemli ruhsal sıkıntılar yaşamaya başladım. O sıra köyde kalıyordum. Annem ve üvey babam boşanınca onlarla yaşamaya başladım. Olaydan 2 gün evvel de met ve alkol kullandım. Bir gün işe gitmedim. Fabrikada insanların yeniden beni garipsediğini, kullandığını düşünmeye başladım. Psikolojim çok bozuktu. İşten çıkınca yeniden met ve alkol aldım. Konuta gittim. Yatıp uyurum diye düşünüyordum. Bir an intihar edesim geldi. Yani çok makûs haller yaşadım efendim. Ne yaptığımın farkında değilim, çok pişmanım” dedi.

‘HERKES METAMFETİMİNİ ALIP SOKAĞA ÇIKSIN, HER ŞEYİ YAPSIN’

Mahkeme başkanı, “Ne olacak şimdi, metamfetamini kendi iradenle aldın. O vakit herkes metamfetamini alıp sokağa çıksın, her şeyi yapsın. ‘Ben kendimde değildim, ne yaptığımı hatırlamıyorum’ desin” kelamlarıyla sanığa reaksiyon gösterdi. Muhammet Ergül, “Söylediğim üzere efendim, ne yaptığımı hatırlamıyorum. Hakim Bey, inanın annemi nasıl öldürdüğümü, kardeşimi nasıl yaraladığımı hatırlamıyorum. Çok pişmanım efendim” diye cevap verdi.

‘ANNEM ONU ÇOK SEVİYORDU’

Duruşmaya İsimli Görüşme Odaları’ndan (AGO) psikolog nezaretinde, video konferans metoduyla katılan üvey kardeş M.A. ise “Görükle’deki konutumuzda uyuyorduk. Sabah saat 05.00 üzere annem bir anda uyandı. ‘Abin bayadır uyumuyor, ben ona bir bakayım’ dedi. Girdiğinde bağırarak odadan çıktı. ‘Kendisini kesmiş’ dedi. Çabucak polisi ve ambulansı aradı. Sonra kapıyı kilitledik. O kapıyı kırdı ve bize saldırdı. Sonra polisler geldi, onlara da saldırdı. Bana saldırdı, boğazımı kesmeye çalıştı. Ben de elimle engelledim. Her yerimde dikiş var. Bıçak yaraları bacağımda, karnımda, yanağımda var. Konuttan beni polisler çıkardı, ambulansa koydu. Annemi daima dövüyordu. Annem onu çok seviyordu. Annemin üzerine yürüdü. ‘Sen benim hayatımı mahvettin’ diyerek bağırdı. Sonra neresine denk geldiyse, her yerinden bıçağı sapladı. Bana 10 bıçak darbesi vurdu. Şikayetçiyim” tabirlerini kullandı.

Müşteki İsmail Akman da “Annesiyle evlendiğimde sanık 5 yaşındaydı. Olaylar değişik olmaya başladı, biz yol verdik, gönderdik kendisini. Birkaç sefer köye gitti, sonra tekrar geldi. Daima arbede ediyordu annesiyle. Annesi onu çok seviyordu. O annesini dövüyordu. 17 yıl yaşadık bir arada. Sonra annesinden ayrıldım. M.A. benim öz kızımdır. Şikayetçiyim, cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

AKLİ DENGESİ YERİNDE

Mahkeme başkanı, sanık Muhammet Ergül hakkında, İstanbul İsimli Tıp Müşahede Dairesi’nden akli istikrarının yerinde olup olmadığının belirlenmesi istikametinde hazırlanan raporda ‘Cezai ehliyeti tamdır’ sözünün yer aldığını belirtti.

YENİDEN RAPOR İSTENDİ

Mahkeme heyeti, şikayetçi M.A.’nın uzuv zaafı ve uzuv tatili oluşacak formda yaralanmasının olup olmadığının belirlenmesi için Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden rapor alınmasına, sanık Muhammet Ergül için de İstanbul Adli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Dairesi’nden tekrar rapor alınmasına ve sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir