YÖK’ten ‘azami süre’ kararı

YÖK, azami öğretim müddetini tamamlayan öğrencilere ait yükseköğretim kurumlarında uygulamadaki farklılıkların giderilebilmesi emeliyle birtakım kararlar aldı.  Yükseköğretim Yürütme Kurulunca, alınan kararlar üniversitelere gönderildi. Buna nazaran, önlisans ve lisans seviyesindeki tüm yükseköğretim programlarında kayıtlı olan öğrenciler, hiç almadıkları yahut devam kuralını sağlamayarak başarısız oldukları dersler için ilgili kanunda yer alan imtihan haklarından yararlanabilecek.

KATKI HİSSESİ VE TAHSİL FİYATI ÖDENECEK
Azami müddeti dolan öğrenciler için imtihan haklarının kullandırılması eğitim ve öğretimin niteliğine nazaran pahalandırılacak. Yani uygulama ile kıymetlendirilmesi gerekiyorsa uygulama yaptırılacak. Teorik eğitimlerde ise imtihan gerçekleştirilecek. Birebir uygulama, öğrencilerin daha evvel almadığı dersler için de geçerli olacak. Bu uygulama ile imtihanlara girenler ders başına öğrenci katkı hissesini ve tahsil fiyatını ödemeye devam edecek. Katkı hissesi ve tahsil fiyatı, Cumhurbaşkanlığı kararı ile ilgili periyot için belirlenen ölçüsü aşamayacak.

AZAMİ MÜHLET NEDİR?
İlgili kanunlarda yer alan husus doğrultusunda, ön lisans öğrencilerinin 4, lisans öğrencilerinin 7, diş hekimliği öğrencilerinin 8, tıp öğrencilerinin en fazla 9 yılda yükseköğrenimlerini tamamlamaları gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir